Čo by som robil, keby nebolo "keby"...

Autor: Milan Kalmancai | 11.2.2013 o 0:23 | (upravené 11.2.2013 o 0:46) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  476x

V živote sa stretávame s množstvom fenoménov a stereotypov. Niektoré prichádzajú prirodzene z nášho okolia a niektoré si vytvárame sami svojím postojom. Vzorce správania človeka sa formujú do veku 6 rokov a potom sa ďalej rozvíjajú. Napadla ťa otázka, že prestaneš používať slovo „keby“...

 

 

Podľa slovníka je „keby“ slovo, ktoré uvádza vety podmienkové, v ktorých je vyjadrená neskutočná alebo neistá podmienka. Zaujali ma slová neskutočná a neistá. Z akého dôvodu by výsledok mojej činnosti alebo rozmýšľania alebo akejkoľvek aktivity mal byť neskutočný alebo neistý? A ďalšia vec je, že sa jedná o podmienku, inými slovami povedané prekážku. Môžeme si ich nazvať teda prekážkové vety. (Ja viem, šialený úvod, ale príde aj pointa :) )

Podmienková, po mojom prekážková, veta znamená to, že niečo by sa stalo, ak by bola splnená nejaká podmienka. Inými slovami povedaná, ak tá podmienka nenastane, tak sa to, čo sa na základe tej podmienky malo stať, ani nestane. (Áno, zovšeobecňujem :) )

A teraz poďme k jadru. Slová a vety, ktoré hovoríme sú obrazom toho, na čo v tom momente myslíme. To, na čo myslíme je silno prepojené s našimi pocitmi a emóciami. A naše pocity a emócie vznikajú na základe podnetov a vnemov. Podľa slovníka vnem je zmyslový obraz skutočnosti vyvolaný vonkajším pudom. Môže byť zrakový, sluchový, čuchový, chuťový alebo hmatový. Mňa zaujal ten sluchový. Ak na základe sluchového vnemu sa tvoria moje pocity a to na čo v tom momente myslím, tak z toho vyplýva, že to, čo sám rozprávam má obrovský dopad na moju myseľ a moje pocity.

Do tohto vzorca si dosaďme už spomínané slovo „keby“. Ak vyslovím podmienkovú, po mojom prekážkovú, vetu, ktorú začnem slovom „keby“, tak môj sluchový vnem dá signál mozgu, aby vo výsledku, ktorý má vyjsť z tej vety hľadal podmienku, po mojom prekážku. Pocit, ktorý v tom momente zažívam ma vedie na cestu, ktorá znamená, že výsledok je podmienený prekážkou. Ak je výsledok alebo cieľ podmienený prekážkou, tak sa pre mnohých ľudí stáva neskutočný a neistý.

Vieš čo je zaujímavé? Tá prekážka tam nikdy nebola. To len tvoje slová dali signál mozgu, a ten dal signál pocitom a spolu tú prekážku vytvorili.

Niekedy je zaujímavé pozorovať štvorročné deti, ktoré sa hrajú... :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

SVET

‘Na Ukrajine bojujú nadrogovaní zombíci‘ je hoax

Rusi uviedli, že tam bojujú bojovníci s nadľudskými schopnosťami.


Už ste čítali?