II. pilier - otázky a odpovede. Vedeli ste, že..?

Autor: Milan Kalmancai | 30.3.2015 o 7:45 | (upravené 30.3.2015 o 23:56) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1743x

V priebehu týchto dní Vám Sociálna poisťovňa doručila alebo doručí listy. Bude sa Vám snažiť podsunúť informácie o nevýhodách II. dôchodkového piliera. V informačnom letáku zo Sociálnej poisťovne je množstvo nepresných a dovolím si tvrdiť, že zavádzajúcich informácií.  

Vedeli ste, že...

Nie je pravda:

- že ak máte nižší ako priemerný príjem alebo viac ako 45 rokov, že je II. pilier pre vás nevýhodný
- že štát vytvorí garanciu v podobe vyššieho starobného dôchodku, ak zostanete iba v I. pilieri
- že DSSky zhodnotili investície vo fondoch v mínusových číslach
- že vystúpením z II. Piliera nič nestratíte

 

Je pravda:

- že ak máte nižší ako priemerný príjem a viac ako 45 rokov, stále máte dostatok času na zvýšenie svojho príjmu a tým nasporenie zaujímavej sumy na dôchodkovom účte. Zároveň je pravdepodobné, že štát bude posúvať vek odchodu do dôchodku až do 70 roku. (Mnohé kalkulačky, z ktorých vychádza Sociálna poisťovňa počítajú s údajmi, ktoré sú aktuálne dnes. Vaša situácia sa môže zmeniť a ak sa zmení len jeden faktor, tak výpočet Vášho dôchodku počítaného dnes, je nepresný)


- že štát nevie ovplyvniť demografický vývoj. To znamená, že nevie garantovať nielen vyšší, ale ani priemerný starobný dôchodok v horizonte 20-40 rokov. (Dnes 1 dôchodcu „sponzoruje“ približne 1,6 pracujúceho človeka. Kvôli odchodu silných ročníkov sa v roku 2040 (za 25 rokov) pomer vyrovná 1:1, v roku 2060 už bude na 1 dôchodcu platiť iba 0,74 pracujúceho. Do roku 2020 štát bude musieť reorganizovať I. pilier, aby riešil situáciu starnutia obyvateľstva.)


- že zhodnotenie v akciových a indexových fondoch za posledných 12 mesiacov je vo výške cez 20 % (Na nižšie zhodnotenie fondov v minulosti mali značný vplyv neustále zmeny v zákonoch a tri otvorenia II. piliera)

 

- ževystúpením z II. piliera stratíte všetky úspory, ktoré ste si doteraz našetrili. V mnohých prípadoch sú to tisíce eur. Tieto peniaze sú aktuálne Vaším majetkom a nik nemá naň právo. Je Vaše slobodné rozhodnutie, či svoj majetok darujete štátu alebo s ním budete hospodáriť sami.

 

Celé divadlo okolo otvorenia II. piliera je zinscenované z dôvodu deficitu v Sociálnej poisťovni. Inými slovami, Sociálna poisťovňa nemá z čoho vyplácať dôchodky, lebo štát nevie efektívne hospodáriť. Už dnes si Sociálna poisťovňa požičiava na vyplácanie dôchodkov 28% z celkového objemu.

 

V II. pilier je aktuálne 6,62 mld. Eur všetkých sporiteľov a o tieto peniaze má štát záujem. Tieto peniaze sú vlastníctvom sporiteľov, čiže sú to Vaše peniaze. Zvážte, či sa chcete vzdať svojich peňazí v prospech štátu alebo využijete benefity II. piliera (dedenie aj v dôchodkovom veku, zhodnocovanie vašich úspor a tvorenie si vlastného dôchodku bez ohľadu na demografický vývoj.)


Sú určité skupiny obyvateľstva, pre ktorých je vhodné zvážiť zotrvanie v II. pilieri. Je dôležité poradiť sa s odborníkom a a potom sa rozhodnúť.


Moje odporúčanie je:
- vekové skupiny do 50 rokov - určite zostať v II. pilieri a v prípade, že v ňom nie ste, tak zvážte vstúpiť
- vekové kategórie nad 50 rokov – odporúčam konzultáciu s odborníkom
- príjmové skupiny nad 400 eur – nenechať sa zmanipulovať propagandou a zostať v II. pilieri
- príjmové skupiny pod 400 eur, prípadne dlhodobo nezamestnaní – poradiť sa s odborníkom
- všetci, ktorí nie ste v II. pilieri alebo ste v minulosti vystúpili - poradiť sa s odborníkom a zvážiť vstup.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?