II. pilier - otázky a odpovede. Vedeli ste, že..?

Autor: Milan Kalmancai | 30.3.2015 o 7:45 | (upravené 30.3.2015 o 23:56) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1722x

V priebehu týchto dní Vám Sociálna poisťovňa doručila alebo doručí listy. Bude sa Vám snažiť podsunúť informácie o nevýhodách II. dôchodkového piliera. V informačnom letáku zo Sociálnej poisťovne je množstvo nepresných a dovolím si tvrdiť, že zavádzajúcich informácií.  

Vedeli ste, že...

Nie je pravda:

- že ak máte nižší ako priemerný príjem alebo viac ako 45 rokov, že je II. pilier pre vás nevýhodný
- že štát vytvorí garanciu v podobe vyššieho starobného dôchodku, ak zostanete iba v I. pilieri
- že DSSky zhodnotili investície vo fondoch v mínusových číslach
- že vystúpením z II. Piliera nič nestratíte

 

Je pravda:

- že ak máte nižší ako priemerný príjem a viac ako 45 rokov, stále máte dostatok času na zvýšenie svojho príjmu a tým nasporenie zaujímavej sumy na dôchodkovom účte. Zároveň je pravdepodobné, že štát bude posúvať vek odchodu do dôchodku až do 70 roku. (Mnohé kalkulačky, z ktorých vychádza Sociálna poisťovňa počítajú s údajmi, ktoré sú aktuálne dnes. Vaša situácia sa môže zmeniť a ak sa zmení len jeden faktor, tak výpočet Vášho dôchodku počítaného dnes, je nepresný)


- že štát nevie ovplyvniť demografický vývoj. To znamená, že nevie garantovať nielen vyšší, ale ani priemerný starobný dôchodok v horizonte 20-40 rokov. (Dnes 1 dôchodcu „sponzoruje“ približne 1,6 pracujúceho človeka. Kvôli odchodu silných ročníkov sa v roku 2040 (za 25 rokov) pomer vyrovná 1:1, v roku 2060 už bude na 1 dôchodcu platiť iba 0,74 pracujúceho. Do roku 2020 štát bude musieť reorganizovať I. pilier, aby riešil situáciu starnutia obyvateľstva.)


- že zhodnotenie v akciových a indexových fondoch za posledných 12 mesiacov je vo výške cez 20 % (Na nižšie zhodnotenie fondov v minulosti mali značný vplyv neustále zmeny v zákonoch a tri otvorenia II. piliera)

 

- ževystúpením z II. piliera stratíte všetky úspory, ktoré ste si doteraz našetrili. V mnohých prípadoch sú to tisíce eur. Tieto peniaze sú aktuálne Vaším majetkom a nik nemá naň právo. Je Vaše slobodné rozhodnutie, či svoj majetok darujete štátu alebo s ním budete hospodáriť sami.

 

Celé divadlo okolo otvorenia II. piliera je zinscenované z dôvodu deficitu v Sociálnej poisťovni. Inými slovami, Sociálna poisťovňa nemá z čoho vyplácať dôchodky, lebo štát nevie efektívne hospodáriť. Už dnes si Sociálna poisťovňa požičiava na vyplácanie dôchodkov 28% z celkového objemu.

 

V II. pilier je aktuálne 6,62 mld. Eur všetkých sporiteľov a o tieto peniaze má štát záujem. Tieto peniaze sú vlastníctvom sporiteľov, čiže sú to Vaše peniaze. Zvážte, či sa chcete vzdať svojich peňazí v prospech štátu alebo využijete benefity II. piliera (dedenie aj v dôchodkovom veku, zhodnocovanie vašich úspor a tvorenie si vlastného dôchodku bez ohľadu na demografický vývoj.)


Sú určité skupiny obyvateľstva, pre ktorých je vhodné zvážiť zotrvanie v II. pilieri. Je dôležité poradiť sa s odborníkom a a potom sa rozhodnúť.


Moje odporúčanie je:
- vekové skupiny do 50 rokov - určite zostať v II. pilieri a v prípade, že v ňom nie ste, tak zvážte vstúpiť
- vekové kategórie nad 50 rokov – odporúčam konzultáciu s odborníkom
- príjmové skupiny nad 400 eur – nenechať sa zmanipulovať propagandou a zostať v II. pilieri
- príjmové skupiny pod 400 eur, prípadne dlhodobo nezamestnaní – poradiť sa s odborníkom
- všetci, ktorí nie ste v II. pilieri alebo ste v minulosti vystúpili - poradiť sa s odborníkom a zvážiť vstup.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

SVET

‘Na Ukrajine bojujú nadrogovaní zombíci‘ je hoax

Rusi uviedli, že tam bojujú bojovníci s nadľudskými schopnosťami.


Už ste čítali?